Od 1995 roku podstawową produkcją Agropianu jest wykonywanie elementów wentylacji do obiektów inwentarskich oraz gospodarczych dla utrzymania odpowiedniego mikroklimatu.

budynek

Wykorzystanie kominów wentylacyjnych w rolnictwie

Kominy wentylacyjne mają wiele zastosowań w budynkach przemysłowych. Przemysł nie jest jednak jedynym sektorem gospodarki, w którym są one wykorzystywane. Bardzo często używa się ich bowiem w rolnictwie, a wielu ekspertów twierdzi, że są one wręcz niezbędne na gospodarstwach rolnych. Do czego dokładnie używa się kominów wentylacyjnych na farmach? Tym tematem zajęliśmy się w dzisiejszym wpisie!

Dlaczego dobra wentylacja w obiektach inwentarskich jest tak ważna?

Nie ma budynku inwentarskiego, w którym system wentylacji nie byłby koniecznością. Zarówno w oborach, jak i stajniach oraz kurnikach powietrze jest mocno zanieczyszczane, między innymi przez pot, mocz i kał zwierząt. Dochodzi do tego też wymiana gazowa, wskutek której tlen we wnętrzu zastępują ogromne ilości dwutlenku węgla i pary wodnej. Przez wzgląd na powyższe czynniki, brak porządnej wentylacji w obiektach inwentarskich przekłada się na:

  • liczne choroby i problemy z funkcjonowaniem u zwierząt,
  • znaczny spadek jakości jaj i mleka,
  • uszkodzenia budynku,
  • dyskomfort oraz zagrożenie dla zdrowia rolnika.

Ponadto dobry system wentylacji jest kluczem do utrzymania prawidłowej temperatury we wnętrzu.

Czy komin wentylacyjny do obory to dobry wybór?

Wyposażenie obiektów inwentarskich zwykle jest bardzo zróżnicowane, jednak prawie zawsze można znaleźć w nich komin wentylacyjny. Dlaczego? Jest tak, ponieważ zużyte i zanieczyszczone powietrze zwykle unosi się ku górze, dlatego i jego odpływ powinien znajdować się na szczycie budynku inwentarskiego. Można by pomyśleć, że w takim razie do wentylacji wystarczy zwykły otwór w dachu, jednak wtedy zanieczyszczenia i wilgoć po prostu gromadziłyby się na suficie. Tymczasem, montując komin wystający wysoko ponad dach można łatwo uniknąć takiego scenariusza.

Scroll to Top